5 interesujących faktów na temat drewna

Bez wątpienia drewno jest niezwykle interesującym surowcem, ale jako jeden z najstarszych zasobów naturalnych, drewno nie jest czymś, o czym szczególnie często myślimy. Jednak niezwykłe cechy drewna, takie jak zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla, wrodzone właściwości izolacyjne, czy jego niezwykła trwałość i wytrzymałość sprawiły, że z tego surowca zaczęły powstawać budynki. Już od kilkuset lat budowane są domy z drewna, ale czy wiedziałeś, że z tego nadzwyczajnego materiału może powstać też wieżowiec? Tak, najwyższy drewniany wieżowiec, który ma aż 18 pięter – Mjøstårnet – został zbudowany w Norwegii. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego ciekawego materiału, przedstawiamy 5 najbardziej interesujących faktów na temat drewna.

  1. Drewno korzystnie wpływa na organizmy żywe

W porównaniu z innymi materiałami syntetycznymi, drewno jest bardziej preferowane, ponieważ ma dobry wpływ na organizmy żywe. Ten wniosek wziął się przede wszystkim z tego, że drewno posiada zdolność do magazynowania dwutlenku węgla, a nie jego emisji jak większość materiałów. Co za tym idzie, ten naturalny surowiec pozytywnie wpływa na środowisko (redukując wytwarzanie CO2) oraz wszystko co je otacza – każdy żywy organizm.

  1. Drewno ma wpływ na wyniki dzieci w nauce

Szkolne wnętrze, które zawiera drewno i wprowadza naturę do szarej szkolnej rzeczywistości, wywołuje pozytywne reakcje psychologiczne u uczniów. Wykazano nawet, że drewno w salach lekcyjnych zmniejsza stres i uspokaja, ale też nie rozprasza uwagi. W 2011 roku pewna szkoła w Austrii postanowiła zbadać wpływ drewna na zdrowie uczniów i postępy w nauce. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy uczące się tego samego materiału. Ostatecznie uczniowie, którzy mieli zajęcia w sali wykonanej w całości z drewna, wykazali znacznie lepsze postępy niż uczniowie, którzy przebywali w sali murowanej.

  1. Drewno w naturalny sposób reguluje wilgotność

Planując budowę domu z drewna, warto jest wiedzieć, że drewno w naturalny sposób reguluje wilgotność wewnątrz budynku. Nawet, gdy na zewnątrz pada ulewny deszcz to nadmiar wilgoci nie będzie stanowił problemu, ponieważ drewno zapewnia idealną równowagę wilgoci w domu. Jeśli poziom wilgoci wzrasta, drewno absorbuje jej nadmiar, a gdy powietrze staje się zbyt suche, wilgoć jest oddawana.

  1. Drewno działa kojąco na stan emocjonalny człowieka

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że ciepły kolor i naturalne słoje drewna wywołują poczucie komfortu emocjonalnego. Środowisko otoczone drewnianymi konstrukcjami powoduje spadek ciśnienia krwi i tętna oraz działa uspokajająco na układ nerwowy. Jak to możliwe? Drewno sprawia, że pomieszczenie wydaje się cieplejsze i przytulniejsze. Naturalność drewna oraz jego pochodzenie również jest powodem, dla którego ten materiał jest uważany za „kojący”. Według obserwacji, dotykanie drewnianej powierzchni daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i bliskości z naturą.

  1. Drewno jest niezwykle wytrzymałe

Drewno jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów i aby to udowodnić, przeprowadzono liczne eksperymenty. Niektóre z nich przeprowadzono w Japonii, gdzie naukowcy testowali wytrzymałość drewnianego domu w ekstremalnych sytuacjach. Domy z drewna wykazywały największą odporność na trzęsienia ziemi w porównaniu z domami betonowymi i murowanymi. Dzięki specjalnej naturalnej elastyczności konstrukcje drewniane nie ulegają szybkiemu zniszczeniu podczas klęsk żywiołowych, tak jak inne materiały.

Bez dwóch zdań, drewno to niezwykle interesujący materiał o nadzwyczajnych właściwościach. Dlatego, warto jest rozważyć budowę domu z tego surowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *