Zastosowania medyczne monitorów Holter Ekg

Co to jest Holter EEGG?

W przypadku zdrowia serca Holter EEGG jest niezbędnym urządzeniem do monitorowania i rejestrowania aktywności serca podczas ćwiczeń lub innego wysiłku fizycznego. Jest również nazywany elektroencefalografem (EEG), ponieważ rejestruje i przesyła impulsy elektryczne o wysokiej częstotliwości do mózgu. Holter EEGG służy do wykonywania szczegółowych zapisów czynności serca podczas ćwiczeń.

Zdrowie serca to poważny problem we współczesnym społeczeństwie. Liczba zgonów z powodu zawałów serca stale rośnie na przestrzeni lat i jest to główna przyczyna zgonów w Stanach Zjednoczonych. Aby uchronić się przed chorobami serca i innymi problemami związanymi ze zdrowiem serca, lekarze często przepisują swoim pacjentom testy wysiłkowe, takie jak Holter EEGG. Kiedy podejrzewa się chorobę serca, pacjent jest proszony o udział w teście wysiłkowym zwanym testem Holtera. Test Holtera jest zwykle wykonywany przez lekarza podczas kontroli, ale niektórzy ludzie decydują się również na zakup tego monitora i używanie go w domu.

Maszyna EEG (elektroencefalograf), jak sama nazwa wskazuje, rejestruje i wysyła impulsy elektryczne o wysokiej częstotliwości do mózgu, które są rejestrowane przez czujniki zawarte w wielu dzisiejszych urządzeniach medycznych i monitorujących pracę serca. Sygnały elektryczne są przesyłane do komputera, gdzie są rejestrowane i mogą być później analizowane. Monitor ma zazwyczaj duży ekran, na którym widać osobę monitorującą aktywność serca. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, monitor zaalarmuje o tym lekarza. Może to podnieść sygnał do dalszych badań lub przypomnieć pacjentowi, że musi zwiększyć ilość ćwiczeń.

Monitory Holter EEGG zostały opracowane specjalnie z myślą o osobach uczestniczących w programach sprawności fizycznej. Urządzenie wykorzystuje informacje dostarczane przez czujniki do rejestrowania, a następnie odtwarzania serii fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Te przebiegi są tymi samymi częstotliwościami, które są używane do określenia czynności pompującej serca, więc dostarczają lekarzom informacji potrzebnych do śledzenia aktywności. Pozwala to na dokładniejsze monitorowanie czynności serca niż jest to możliwe w przypadku innych metod.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie używają monitora Holter EEGG. Jest używany głównie przez sportowców, którzy chcą mieć pewność, że ich tętno jest aktualne i może pomóc im lepiej trenować i zwiększyć wydajność. Monitory przydają się również osobom prowadzącym siedzący tryb życia, a także osobom z chorobami serca lub problemami z sercem. Jest również powszechnie stosowany u osób, które spodziewają się dziecka, ponieważ może pomóc przyszłej matce monitorować tętno dziecka.

Holter EEGG jest dość niedrogim monitorem w zakupie.

Jest zbliżony cenowo do przeciętnego sprzętu do wideokonferencji sportowych i tylko nieznacznie droższy od większości telefonów komórkowych. Oznacza to, że jest dostępny praktycznie dla każdego.

Monitory Holter EEGG mają wiele zastosowań medycznych. W niektórych przypadkach pacjenci używali ich do monitorowania refluksu kwaśnego, problemów trawiennych, a nawet do zapobiegania próchnicy. W połączeniu z innymi formami monitorowania, takimi jak pulsometr dopplerowski, Holter EEGG może pomóc lekarzom uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe informacje o postępach pacjenta. Można go nawet wykorzystać w procesie uczenia się nowych zadań, takich jak trening zdolności motorycznych oraz w poprawie pamięci i koncentracji.

Holter EEGG jest całkowicie przenośny. Można go łatwo przenosić z pokoju do pokoju i można go używać nawet podczas snu pacjenta. Niektóre z nowszych modeli monitorów Holter EEGG są wyposażone w pilota zdalnego sterowania, dzięki czemu łatwiej jest go przenieść w określone miejsce i trzymać tam, gdy nie jest używany. Ponieważ monitory Holter Ekg wykorzystują fale radiowe o niskim poziomie, można ich bezpiecznie używać w pobliżu małych dzieci i zwierząt, nie powodując u nich żadnego dyskomfortu. Nawet jeśli twój lekarz zabronił ci używania ich do celów medycznych, niski poziom emitowany przez te monitory powinien pozwolić ci używać ich do innych celów, takich jak nauka nowych umiejętności lub nauka stabilnego tętna podczas ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *