Rodzaje leasingu – wybierz sposób finansowania dopasowany do Twoich potrzeb!

W Polsce wyróżniamy dwie główne kategorie leasingu. Pierwsza z nich to leasing “klasyczny” z wykupem, druga natomiast leasing bez wykupu. Wśród nich wyróżniamy jednak kilka dodatkowych odmian. Dowiedz się więcej na temat leasingów MINI i zdecyduj, z której formy skorzystać!

Leasing z wykupem charakterystyka i rodzaje

Leasing z wykupem to rodzaj leasingu, gdzie leasingobiorca staje się właścicielem samochodu wraz z momentem zakończenia umowy, czyli wtedy, gdy korzysta z opcji wykupu lub płaci ostatnią ratę. Ta forma leasingowania jest najbardziej rozpowszechniona w Polsce, a co więcej – przez wiele lat była jedyną dostępną w naszym kraju. Wyróżniamy trzy rodzaje leasingu z wykupem: leasing finansowy, operacyjny oraz zwrotny. Wszystkie dostępne w salonach MINI.

Leasing finansowy a operacyjny

Leasing operacyjny polega na tym, że przedmiot umowy amortyzowany jest przez firmę leasingową. Leasing finansowy z kolei, pozwala osobom, które korzystają z przedmiotu wpisać go do rejestru środków trwałych, a co za tym idzie – dokonywać bieżących odpisów amortyzacyjnych.

Osoby prowadzące firmy w obu przypadkach mogą jednak umieszczać w kosztach uzyskania przychodu opłaty eksploatacyjne samochodów. Z leasingu finansowego rozliczamy się poprzez zmniejszenie podatku PIT za pomocą uwzględnienia części odsetkowej raty. Leasing operacyjny daje nam natomiast możliwość zliczenia całości każdej karty, którą opłacimy.

Co jest jeszcze istotne dla przedsiębiorców – leasing finansowy w prawie podatkowym rozpatruje się jako dostawę towaru. Wiąże się to z tym, iż inwestorzy płacą cały podatek VAT “z góry” w krótkim, ustalonym terminie od dnia, w którym otrzymają samochód do swojej dyspozycji. Leasing operacyjny traktowany jest natomiast jako usługa, a co za tym idzie – to firmy leasingowe doliczają do każdej raty 23% VAT.

Zasadniczą różnicą jest także czas, na jaki może zostać zawarta umowa. W przypadku leasingu finansowego jest to dowolny okres czasu, natomiast w przypadku leasingu operacyjnego, są to przynajmniej 2 lata.

Leasing zwrotny

Jest to umowa występująca w formie leasingu operacyjnego lub finansowego. Polega on na tym, że firma leasingowa odkupuje samochód od przedsiębiorcy, a następnie oddaje mu w formie leasingu ten sam przedmiot.

Leasing bez

Leasing bez wykupu dotyczy przede wszystkim finansowania nowych samochodów osobowych. Wszystkie samochody MINI możemy wziąć zarówno w leasing z wykupem jak i bez niego. Więcej na ten temat znajdziecie na stronie internetowej https://miniabonament.pl/.

Ta forma umowy jest zbliżona do leasingu operacyjnego. Różnica jest jedynie w tym, że samochód nie zostaje wykupiony przez leasingobiorcę, a wraca do osoby finansującej. Osoba użytkująca samochód podczas korzystania z niego, spłaca zatem jedynie utratę wartości auta. Umowy zawierane są zazwyczaj na 2-4 lata. W teorii istnieje również możliwość wykupienia samochodu przez leasingobiorcę za cenę, jaka aktualnie zbliżona jest do wartości rynkowej.

W przypadku wynajmu długoterminowego firmy leasingowe oferują szereg dodatkowych usług, które finansują. Niewiele większa rata za samochód pozwala wówczas na korzystanie z wielu dodatkowych usług, takich jak samochód zastępczy czy wymiana opon.

Na rynku znajdziemy także leasing konsumencki oraz “auto na abonament”.

 

leasing bez wykupu nie równa się wynajem długoterminowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *